Predsednik Skupštine Crne Gore i lider Nove srpske demokratije (NSD) Andrija Mandić je jasnio svoj stav o zabrani ulaska određenim ličnostima u Crnu Goru. On se protivi bilo kakvim pokušajima da se novinarima, političarima, sportistima i intelektualcima onemogući pristup zemlji. Mandić je naveo da su članovi njegove partije saznali da se, mimo njihovog znanja, u izvršnoj vlasti prave spiskovi osoba kojima bi trebalo zabraniti ulazak u Crnu Goru.
U petak su podgorički mediji izvestili da je crnogorska policija zabranila ulazak glavnom uredniku beogradskog tabloida Informer, Draganu J. Vučićeviću, u Crnu Goru. Međutim, do sada nema zvanične potvrde od strane policije o ovoj informaciji, što dodatno komplikuje situaciju.
Mandić je na društvenoj mreži X pozvao sve koji razmatraju ovakve ideje da odustanu od njih, ističući da su one u suprotnosti sa vrednostima slobode i poštovanja ljudskih prava. On je naglasio da je Crna Gora postigla značajan napredak u poštovanju ovih vrednosti, ali da je potrebno još raditi na tome.
„Mukotrpno stvaran ambijent da je naša zemlja po poštovanju slobode i uvažavanju ljudskih prava najdalje odmakla u čitavom regionu. To nas preporučuje dodatno za članstvo u zajednici civilizovanih i razvijenih evropskih država i zato nikakva vrsta represije i zabrane nije potrebna onome ko je siguran u vlastiti stav i politiku“, rekao je Mandić.
On je dodao da Crna Gora ima dovoljno kapaciteta da podnese sve kritike, bez obzira na to da li su one zaslužene ili ne. Mandić smatra da je važno da zemlja ne šalje lošu poruku koja bi mogla dodatno zakomplikovati odnose u regionu. Njegovi komentari dolaze u kontekstu šire debate o slobodi medija i ljudskim pravima u Crnoj Gori.
Ove izjave dolaze u trenutku kada se u regionu i šire sve više postavlja pitanje slobode medija i prava na izražavanje. Mandić je pozvao sve relevantne aktere da rade na jačanju demokratije i ljudskih prava, naglašavajući da je to ključno za budućnost Crne Gore i njeno mesto u evropskoj zajednici.
U svetlu ovih događaja, može se očekivati da će se pitanje zabrana ulaska i slobode medija nastaviti razmatrati u javnosti, kao i u političkim krugovima. Mandićevi komentari mogli bi podstaći i druge političke lidere da se izjasne o ovom važnom pitanju, posebno u svetlu predstojećih političkih izazova i odnosa sa susednim zemljama.




