Dušan Bajatović, generalni direktor Srbijagasa, potvrdio je da je gasni aranžman sa Rusijom produžen za naredna tri meseca. Ova vest dolazi u trenutku kada je energetska situacija u Evropi postala sve napetija, usled sukoba u Ukrajini i sankcija koje su mnoge države uvele protiv Rusije. Bajatović je naglasio da je sporazum ključan za obezbeđivanje stabilnosti snabdevanja gasom u Srbiji.
U intervjuu za medije, Bajatović je istakao da će produženje aranžmana omogućiti Srbiji da i dalje ima nesmetano snabdevanje gasom, što je posebno važno s obzirom na predstojeću grejnu sezonu. On je dodao da će se u narednim mesecima raditi na dodatnim aranžmanima kako bi se obezbedila dugoročna stabilnost i sigurnost snabdevanja energentima.
Bajatović je takođe naveo da je Srbija u pregovorima sa drugim zemljama kako bi diversifikovala svoje izvore snabdevanja gasom i smanjila zavisnost od ruskog gasa. U tom smislu, razgovara se o mogućim aranžmanima sa zemljama iz regiona, ali i sa zemljama izvan Evrope. Ova strategija je deo šireg plana da se osigura energetska nezavisnost i sigurnost zemlje.
U kontekstu trenutne energetske krize, analitičari smatraju da je produženje aranžmana sa Rusijom pragmatičan potez, ali i da se Srbija mora fokusirati na dugoročnije rešenje. Energetski stručnjaci upozoravaju da bi prekomerna zavisnost od jednog izvora mogla da dovede do problema u budućnosti, posebno ako se geopolitička situacija dodatno zakomplikuje.
Osim toga, Bajatović je naglasio da je važno raditi na unapređenju infrastrukture za gas, kako bi se olakšala distribucija i smanjili gubici. U tom smislu, planiraju se investicije u modernizaciju gasovoda i skladišta, što bi doprinelo većoj efikasnosti sistema.
U ovoj situaciji, Srbija se suočava sa izazovima, ali i prilikama. Proširenje gasne mreže i diversifikacija izvora su prioriteti koje Srbija mora da ostvari kako bi osigurala dugoročnu energetsku stabilnost. U međuvremenu, produženje aranžmana sa Rusijom predstavlja neophodan korak u očuvanju trenutnog nivoa snabdevanja i stabilnosti.
Prema rečima Bajatovića, Srbija će i dalje raditi na jačanju svojih kapaciteta i povećanju energetske efikasnosti. Ova strategija podrazumeva i jačanje saradnje sa drugim zemljama u regionu, kao i razvoj obnovljivih izvora energije, što bi dodatno doprinelo smanjenju zavisnosti od fosilnih goriva.
Na kraju, produženje gasnog aranžmana sa Rusijom je samo jedan deo složenog mozaika energetskih izazova sa kojima se Srbija suočava. U narednim mesecima, očekuje se da će se situacija nastaviti razvijati, a vlasti će morati da donesu ključne odluke koje će oblikovati budućnost energetskog sektora u zemlji.




